Меню
Остання редакція: 31 жовтня 2024

Круглий стіл "Митець і війна"

30 жовтня 2024 р. кафедрою соціально-гуманітарних і правових дисциплін,  ННЛ «Українознавство» та студентським науковим гуртком народознавство Уманського національного університету садівництва, був проведений круглий стіл «Митець і війна».  Його учасниками були захисники Вітчизни: знаний митець-садівник Володимир Осадчий та  вчитель-літератор Сергій Дубик. У роботі круглого столу брали участь викладачі та студенти університету.

Відкриваючи роботу круглого столу, керівник лабораторії «Українознавство» Валентин Доморослий наголосив на ролі митця у війні. Частина митців впродовж війни пройшли складний еволюційний шлях, від звертання до своїх колег-росіян з закликом вплинути на свій уряд та зупинити жахіття війни, до повного розчарування у своїх російських колегах-шовіністах. Не дочекавшись відповіді з їхнього боку, українські діячі культури стали апелювати до своїх колег світової мистецької спільноти. Їх голоси, та всього українського суспільства почули і світ долучився до нашої всебічної підтримки.

Володимир Осадчий та Сергій Дубик належать до іншої категорії митців – взяли до рук зброю і стали на захист своєї Вітчизни.

Протистояти російським окупантам, шанованим гостям довелося на території Донецької області. Вони брали участь у стрімких рейдах на ворога, відбивали ворожі атаки, потрапляли під  шалений обстріл з боку окупантів.

В перерві між боями, чи навіть знаходячись на передовій Сергій Дубик знаходив час писати вірші про військовий обов’язок, звитягу побратимів, під настрій щось ліричне. Його розповідь про суворі воєнні будні, та декламування власних віршів, неодноразово переривалася бурливими аплодисментами.

Володимир Осадчий, за іронією долі, воював у тих місцях Донеччини, де йому доводилося напередодні війни висаджувати сади. З сумом і біллю спостерігав як ворог нищив творіння його таланту та працю мирних земляків. Що добавляло йому ще більшого завзяття у боротьбі з агресором.     

Засідання круглого столу відбулося за умов невимушеності та непідробного зацікавлення з боку студентів та викладачів, розповідями гостей, проте що вони навіть під ворожими кулями знаходили можливість зайнятися улюбленою справою, писати вірші, обдумувати плани майбутніх садів, які б сприяли загоєнню ран завданих війною.

Підсумовуючи засідання, промовці у своїх виступах акцентували увагу   на важливості подібних зустрічей, які виконують велику пізнавальну та виховну функцію. Також учасники круглого столу зазначили, що в умовах війни функції митців розширюються: вони не тільки мають творити щось прекрасне, а й фіксувати злочини завдані ворогом нашій державі. Головним завданням усіх громадян, незалежно від їх роду діяльності є захист Батьківщини.

Валентин Доморослий, доцент кафедри соціально-гуманітарних

і правових дисциплін, керівник ННЛ «Українознавство».