Меню
Остання редакція: 26 березеня 2024

СТУДЕНТСЬКИЙ НАУКОВИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ: «ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ІСТОРІЯХ»

«Завдяки історичній пам’яті людина стає особистістю, народ – нацією, країна – державою»  (М. С. Грушевський)

 

28 березня історики відзначають своє професійне свято – Всесвітній день історика. Напередодні цієї дати на кафедрі соціально-гуманітарних і правових дисциплін в рамках студентського наукового гуртка із народознавства відбулося засідання студентського наукового круглого столу: «Історія України в історіях».

Керівниками студентського наукового гуртка із народознавства (к. і. н., доцент Майя Костюк) та ННЛ «Українознавство» (к. і. н., доцент Валентин Доморослий) було підготовлено та репрезентатовано виставку фундаментальних наукових праць видатного історика України – М. С. Грушевського. 

Так, «Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця ХІV сторіччя» (Грушевський М. С. Нарис історії Київської землі від смерті Ярослава до кінця ХІV сторіччя [Текст]. К.: Наукова думка, 1991. 560 с.) – перша синтетична праця М. С. Грушевського, написана ним в студентські роки, в якій на широкій джерельній базі висвітлюється політична історія Київської землі, її економіка, культура, релігія.

У виданні «Ілюстрована історія України з додатками та доповненнями» (Грушевський М. С. Ілюстрована історія України з додатками та доповненнями [Текст]. Донецьк, 2010. 736 с.), публікація книги (С.-Петербург, 1913) доповнена новим текстом з останнього авторського видання (Відень, 1921); нарисом історика Владислава Верстюка, який продовжує історію М. Грушевського до наших днів; старовинними географічними картами, гравюрами, хрестоматією найважливіших документальних матеріалів із вітчизняної історії. Чільне місце відводиться українсько-російським та українсько-польським зв’язкам, що актуально в сучасних реаліях.

Студенти були ознайомлені з окремими томами творів видатного вченого (Грушевський М. С. Твори [Текст]. У 50 т. Т. 1. Серія (Суспільно-політичні твори (1894-1907). Львів: Світ, 2002. 592 с.; Грушевський, М. С. Твори [Текст]. У 50 т. Т. 23. Серія (Монографічні історичні праці) /упоряд. М. Капраль, А. Фелонюк. Львів : Світ, 2014. 603 с.). Зокрема, в першому томі вміщено статті історіософського характеру кінця ХІХ – початку ХХ ст. та  публіцистика вченого 1904 – 1907 рр., а в двадцять третьому томі –  публікуються чотири популярні нариси з вітчизняної історії, які представляли новий погляд на історичний розвиток України.

Велику зацікавленість викликали репринтні видання «Історія України-Руси» (Грушевський М. С. Історія України-Руси [Текст]. В 11 т., 12 кн. Т. 1. До початку ХІ віка /авт. вступ. ст. В. А. Смолій, П. С. Сохань, О. Пріцак, Ф. Сисин; ред. Т. К. Хорунжа. Репринт. вид. К.: Наукова думка, 1991. 736 с.; Грушевський М. С. Історія України-Руси [Текст]. В 11 т., 12 кн. Т. 10. Роки 1657-1658. Репринт. вид. К.: Наук. думка, 1998. 408 с.), в яких, зокрема, – у  першому томі висвітлюються соціально-економічні, політичні та культурні процеси, що відбувалися на терені України з найдавніших часів до початку ХІ ст., а в десятому томі –  охоплено період від 1657 р. до подій 1658 р.

М. С. Грушевський є автором декількох збірників статей, актуальність і нагальність яких можна повною мірою сприйняти лише нині, коли теперішня ситуація майже повторює ту, що склалася в росії на початку ХХ ст. У збірках «Вільна Україна» (Грушевський М. Вільна Україна. Нью-Йорк: Українська Друкарська і Видавнича Спілка Федерація Українців у Злучених Державах, 1918. 29 с.); «Звідки пішло українство і до чого воно йде»;  «Хто такі українці і чого вони хочуть» (Грушевський М. Звідки пішло українство і до чого воно йде. Хто такі українці і чого вони хочуть. Київ : «Знання», 1991. С. 38 – 52); «Якої ми хочемо автономії і федерації» (Грушевський М. Якої ми хочемо автономії і федерації. Київ: «Знання», 1991. С. 121–132). «Переяславська умова України з Москвою 1654 року. Статті й тексти»; (Грушевський М. Переяславська умова України з Москвою 1654 року. Статті й тексти. Твори: у 50 т. Львів: Видавництво «Світ», 2009. Т. 9. C. 35 – 85) висвітлюються всі найболючіші  проблеми нашої сучасності.

Надалі члени гуртка презентували свої наукові розвідки:

«Нестор літописець – перший український історик» (Турчак Марія, студентка 12-а групи).

«М. С. Грушевський видатний український історик, громадський та державний діяч» (Ярошенко Олег, студент 11-зр групи).

«Життя та діяльність М.Грушевського в контексті обґрунтування демократичних принципів українського державотворення» (Поліщук Олександр, студент 12-а групи).

«Російська пропаганда в умовах широкомасштабного вторгнення: минуле та сучасність» (Голобородько Аліна, студентка 11-м  групи)

«Герої України в умовах російсько-української війни» (Баланюк Вероніка, студентка 11-м  групи)

«Діячі української культури – учасники російсько-української війни» (Присяжненко Богдан, студент 11-м групи).

Завершилося засідання круглого столу обговоренням та дискусією з актуальних питань представлених наукових робіт.

Щиро вітаємо наших колег-істориків, а також усіх причетних до історичної науки із професійним святом!

Бажаємо всім історикам успіхів, удачі, нових відкриттів і знахідок захоплюючих та унікальних подорожей сторінками минулого та впевненості в майбутньому в мирній Україні!

 

Майя КОСТЮК, кандидат історичних наук,

доцент, керівник студентського наукового гуртка із народознавства