Меню
Остання редакція: 13 грудня 2021

ВИВЧЕННЯ ПЕРШОКУРСНИКАМИ ІСТОРІЇ ТА КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ У ДИСТАНЦІЙНОМУ ФОРМАТІ

Дистанційне навчання вже частина навчального процесу, що стало неабияким викликом для  наших студентів-першокурсників. 

На кафедрі соціально-гуманітарних та правових дисциплін добре налагоджена система дистанційного навчання. З кожної навчальної дисципліни наявний електронний навчальний курс на базі Moodle, наповнений у  відповідності до робочої програми, включаючи тексти лекцій, розширені методичні матеріали, тести до семінарських занять, підсумкові тести до змістових модулів, екзаменаційні тести тощо.

Серед обов’язкових навчальних дисциплін, які викладаються на кафедрі, важливе місце належить вивченню історії та культури України, адже без історичної пам’яті неможливе відтворення історії суспільства, яка є успадкуванням минулого досвіду народу.

В умовах дистанційного навчання заняття із даної дисципліни в режимі онлайн проводилися доцентами Костюк М.В. та Доморослим В.І. відповідно до навчального плану, але попри це збирали велику кількість учасників. Першокурсникам було роз’яснено так звані «правила гри» та наголошено, що навчальний процес триває зараз, відвідувати лекції та працювати на семінарах, отримувати бали потрібно тепер, а не після карантину,  і в такому разі сама форма навчального процесу (очна чи дистанційна) несе менше значення, ніж мета – засвоєння знань, умінь та навичок.

Студенти так само активно відвідували лекції як і під час очного формату. Семінарські заняття проходили у формі жвавого обговорення завчасно анонсованих питань, свідчили про неабияке зацікавлення студентів порушеними темами та викликали лише позитивні враження. Під час вивчення програмового матеріалу студенти розглядали ряд теоретико-методологічних та конкретно історичних питань, пов’язаних із історією формування території  сучасної України, історією становлення українського народу, історією державотворчих процесів на українських землях,  формуванням самобутньої і неповторної вітчизняної культури та намагалися знайти відповіді на ключові питання: Хто ми? Звідки ми? Куди йдемо? Для чого це все?

Більшість тематичних доповідей були дискусійними та коментувалися, супроводжувалися, підготовленими студентами демонстраціями презентацій у вигляді документів, схем, графіків, фотографій, відеороликів. Окрім того, студенти виконували контрольні тестові завдання в електронному курсі. У підсумку вивчення дисципліни зазначимо достатній та високий рівень підготовки студентів, їх  активність.

Під час вивчення дисципліни «Історія та культура України» викладачем Костюк М. В. було здійснено спробу залучення першокурсників університету до наукової роботи. Ідея підготовки наукового есе  на тему: «Моя мала Батьківщина: історико-культурний аспект» виникла з огляду на необхідність вивчення історичного краєзнавства з метою популяризації регіональної духовної та історичної спадщини, виявлення історичних та культурних пам’яток усіх регіонів України. Наукову роботу виявили бажання підготувати (та підготували) понад 100 студентів-першокурсників усіх факультетів  нашого університету. Усі учасники справилися з поставленими завданнями. Такі дослідження, присвячені  історії рідного краю,  ми й надалі  будемо продовжувати, розкриваючи нові імена та сторінки славної історії нашої держави. Перший досвід наукової роботи у формі  доповідей  та статей плануємо оприлюднити  на всеукраїнській студентській науковій конференції та у збірнику матеріалів  студентських наукових праць УНУС, а також краєзнавчих наукових читань, які плануються на весну 2022 р.  

Вважаємо, що мета вивчення курсу – виховати наших студентів УКРАЇНЦЯМИ досягнута! Потрібно пам’ятати минуле та з оптимізмом дивитись у майбутнє!

Напередодні першої в їхньому житті сесії хочемо подякувати студентам-першокурсникам за неоцінений досвід співпраці, дружню атмосферу та побажати натхнення, легких та успішних іспитів, здійснення задуманого та реалізації усіх планів!

Кандидат історичних наук, доцент М.В. Костюк