Захоплююча екскурсія історичними стежками «Старої Умані»
20 вересня студенти 1-го курсу 11-пт групи факультету економіки і підприємництва разом зі своїм куратором Семендою Оленою Всеволодівною та доцентом кафедри соціально-гуманітарних і правових дисциплін Костюк Майєю Володимирівною, відвідали державний історико-архітектурний заповідник «Стара Умань», де побували на екскурсії під назвою «Таємничими підземеллями Василіанського монастиря».
При вході гостей зустрів екскурсовод, переодягнений на монаха і розповів про монастир василіан, який є одним із освітніх центрів XVIII століття.
Цей монастир, є одним із найстаріших будівель Умані, який побудував усім нам відомий граф Потоцький у 1784 році. При монастирі існувала греко-католицька школа, яка складала біля 400 учнів. Монастир був чоловічий і жодної жінки там не було.
На місці монастиря закладено кам`яний фундамент та розпочата закладка двоповерхової будівлі. Територія монастиря була обнесена цегляною огорожею висотою півтора саджені (3 метри). Недалеко від будівлі, на сучасній території педагогічного коледжу, знаходилось невеличке кладовище.
У підземеллі є підземний хід, який веде до теперішнього Свято-Миколаївського собору. Колись на тому місці знаходився дерев`яний костел Святого Антонія. Але, на жаль, ті ходи не досліджені, тому екскурсії в тих місцевостях не проводяться, і ми можемо ознайомитись з ними тільки теоретично.
Облаштування монастиря було доручено Ієраклію Костецькому. Саме за його часів був збудований дерев`яний монастир та дерев`яний костел, які до цього часу не збереглись.
Велику роль для Василіанського монастиря відіграли Київський митрополит Йосиф Велямін Рутський та Святий Осафан Іван.
Основними обітницями монястиря були:
- Чистота
- Послух
- Відмова від золота, срібла, грошей
Усі ченці жили за чітким розпорядком: рано вставали, рано лягали, на світанку після читання молитов усі ченці ішли до трапези(до їдальні), яка знаходилась в кінці коридору.
Основне в житті ченців - це молитви.
Можна багато написати про Василіанський монастир, адже розповідь екскурсовода була змістовною та досить цікавою.
Ще одним не менш захоплюючим місцем була творча майстерня діда Панаса і Тараса, яку відвідали студенти та побачили справжню оздоблену українську хату, а також глиняний посуд, розписи, і багато цікавого. Найбільш приголомшливим було те, що господар майстерні провів майстер-клас щодо виготовлення глиняного глечика, і розповів тонку технологію ремесла.
Студенти були дуже задоволені після екскурсії, і раді тому, що отримали можливість відвідати такі чудові місця разом зі своїми викладачами.
Пропонуємо до уваги велику фотоекскурсію державним історико-архітектурним заповідником «Стара Умань».