Остання редакція: 01 грудня 2023

СТУДЕНТСЬКИЙ НАУКОВИЙ ГУРТОК ІЗ НАРОДОЗНАВСТВА СТУДЕНТСЬКИЙ НАУКОВИЙ КРУГЛИЙ СТІЛ: ЛЮБИ ТА ЗНАЙ СВІЙ РІДНИЙ КРАЙ І ПАМ’ЯТЬ ПРЕДКІВ ЗБЕРІГАЙ

29 – 30 листопада 2023 р. на кафедрі соціально-гуманітарних і правових дисциплін в рамках  студентського наукового гуртка із народознавства відбулося засідання студентського наукового Круглого столу: «Люби та знай свій рідний край і пам’ять предків зберігай». До участі у роботі  Круглого столу долучилися здобувачі вищої освіти нашого університету  різних факультетів  та керівник студентського наукового гуртка із народознавства – к.і.н., доцент Майя КОСТЮК та к.і.н., доцент – Валентин ДОМОРОСЛИЙ.

Майя КОСТЮК наголосила, що  історичне краєзнавство завжди відігравало надзвичайно важливу роль у формуванні національної самосвідомості. Конкретні дати, події, явища, люди, з яких складається історія рідного краю завжди були об’єктом вивчення. Важливим чинником формування національної самосвідомості є вивчення історії рідного краю. Саме з вивчення історії рідного краю починається усвідомлення таких понять як  «Україна», «Батьківщина», «патріотизм». Рідний край – це «мала Батьківщина», яка уособлює певну територію, з якої кожна людина починає свідоме життя й формує власний світогляд. Історичне краєзнавство дозволяє не лише більш детально вивчити деталі місцевої історії на основі джерел із історичного минулого рідного краю, а й виконує просвітницьку роль. Одним із основних завдань історичного краєзнавства є формування дослідницької компетенції. Саме краєзнавчі дослідження сприяють виробленню необхідних компетентностей для розв’язання певних життєвих задач, вчать критично мислити, формують знання про минуле, дозволяють творчо застосовувати свої знання, самостійно формулювати власні думки та ін.

У кожному регіоні України існує багата історична спадщина. Жоден підручник не дасть студентам такого багатого матеріалу, про який зможуть розповісти місцеві пам’ятки історії та культури.

Учасники студентського наукового гуртка із народознавства здійснили апробацію окремих результатів своїх наукових досліджень із історико- краєзнавчої тематики під час роботи студентського наукового Круглого столу. Студенти, у  підготовлених наукових есе на тему: «Моя мала Батьківщина: історико-культурний аспект», відобразили яскраві сторінки історії свого населеного пункту, дали характеристику історико-культурним та історико-архітектурним пам’яткам свого села, селища, містечка чи міста, продемонстрували туристично-рекреаційну привабливість локацій  своєї малої Батьківщини, познайомили усіх присутніх  зі своїми відомими земляками.

Зі своїми  першими науковими проектами виступили: Владислав АРШУЛІК, студент 11-с групи (с. Красноволя на Волині), Катерина БУЧАК, студентка 11-т групи (с.  Тимошівка Уманського району), Анна ГОЦУЛЯК, студентка 11-т групи   (с. Кам’яне Подільського району Одеської обл.), Анастасія ГРИГОРАШ, студентка 11-ек групи (смт. Голованівськ  Кіровоградської обл.), Анастасія КОРСАНЮК , студентка 11-ек групи  ( м. Гайсин Вінницької обл.), Богдан МУХА, студент 21-мб-ім  групи (м. Монастирище Уманського р-ну),  Дар’я ПАЛІЙ, студентка  11-т групи (с. Зятківці Гайсинського р-ну), Роман РОТАЄНКО, студент  11-т групи ( м. Звенигородка Черкаської обл.), Артем ТИЩЕНКО, студент 11-лг групи (смт. Добровеличківка Кіровоградської обл.), Вікторія ШТАК, студентка 11-т групи ( с. Орадівка  Уманського району), Олександра КУРМАЗ, студентка 11-ек групи   (м. Харків).  Виступи супроводжувалися пізнавальними презентаціями.

Надалі  члени гуртка із народознавства, студенти 21-кф групи, до уваги учасників Круглого столу представили наступні доповіді: Карина МАРИНЧЕНКО (Іван Франко: сторінки біографії, яких немає у підручнику), Денис ЄВЧУК (Козацька Україна, прямий нащадок Русі – України), ТЕТЯНА СЛІПЕНКО ( Поляки очима українців ХVІІ – ХVІІІ ст.), Поліна ШИМАНСЬКА (Українські обереги: традиції та сучасність).

Підсумовуючи  роботу  студентського наукового Круглого столу доцент  Валентин ДОМОРОСЛИЙ зазначив, що така творча та плідна  робота дозволяє студентам проявити свої дослідницько-пошукові вміння та навички та в подальшому реалізувати себе в певній професійній сфері. Завдяки вивченню, використанню місцевого історичного матеріалу студенти мають змогу відчути історичні події, осмислити історичні процеси, доторкнутися до історії.  Було відзначено  актуальність, ґрунтовність, наукове значення, а також належну якість продемонстрованих досліджень та  звернуто увагу на необхідності продовження вивчення історичного краєзнавства.

Насамкінець, всі учасники засідання поринули в неймовірну атмосферу Андріївських вечорниць та продовжували знайомитися з давніми звичаями та традиціями українського народу, відчули красу давніх обрядів та взяли участь у різноманітних народних забавах.

Отож,  вивчаймо, пам’ятаймо та шануймо нашу славну історію та культуру задля нашого щасливого майбутнього!

Майя КОСТЮК, кандидат історичних наук,

доцент, керівник студентського наукового гуртка із народознавства