Меню
Остання редакція: 17 січня 2023

ТРАГЕДІЯ ГОЛОДОМОРУ 1932-1933 РР. В УКРАЇНІ

Щорічно з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства», яка з 1991 р. підтримується міжнародною спільнотою. Цьогоріч до названої акції приєдналась кафедра соціально-гуманітарних і правових дисциплін нашого університету, яка проводить низку наукових заходів в рамках Всеукраїнської кампанії.

З метою вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 рр., який став актом насильства для українського народу, 25 листопада 2021 року в умовах карантинних обмежень у режимі онлайн для першокурсників факультетів економіки та підприємництва, лісового та садово-паркового господарства та 11-мб-т групи інженерно- технологічного та 11-мб-а групи агрономічного факультетів,  доцентом  М. В. Костюк була проведена наукова година історичної правди. Навчально-науковий захід відбувся у формі соціодрами (з елементами драматургічного моделювання проблемної ситуації на важливу суспільно-політичну тему з метою відновлення історичної пам’яті, подолання наслідків колективних травм та формування особистісної оцінки у ситуації вибору).

У процесі спілкування студенти намагалися осмислити та проаналізувати головні причини та передумови найжахливішої за масштабом та перебігом подій трагедії в історії українського народу, яка стала гуманітарною катастрофою планетарного масштабу та незагоєною раною у вітчизняній історії. На основі опублікованих збірників документів та історичної літератури було розкрито тло трагедії та наголошено на її штучності. Викладач підкреслила, що творцями голодомору була верхівка комуністичної партії на чолі з Й. Сталіним. У центрі уваги присутніх – пошук відповіді на проблемне питання: чому терор голодом був спрямований проти України? Викладач описала механізм голодомору, його зловмисність та наголосила, що відповідно до Конвенції ООН 1948 р. голодомор 1932 – 1933 рр. є геноцидом, злочином проти людяності.

Було проаналізовано вагомий внесок досліджень Джона Мейса у процес встановлення історичної правди. Всі присутні переглянули презентаційний матеріал, підготовлений студентами на основі історичних джерел, якими слугували фотоматеріали та документальні факти, ознайомилися зі спогадами людей, які пережили трагічне лихоліття 1932 – 1933 рр. та змогли відчути атмосферу того жаху, який пережили наші співвітчизники. Рахунок загиблих йшов на мільйони. Україна втратила чверть свого населення. Тоді в Україні щохвилини вмирало 17 людей, щогодини – 1000, майже 25 тисяч – щодня. Це була справжня війна проти української нації.

Кожної четвертої суботи листопада в Україні відзначається День пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 рр., що став страшною сторінкою історії, але не зламав українську націю у прагненні жити в гідності та свободі. Це важка пам’ять для українців, але це те, що формує менталітет української нації!

Тож, в ці дні вшанування жертв голодомору в Україні, схиляючи голову перед невинно убієнними в муках голоду, ми повинні пам’ятати  про те, хто і навіщо вчинив розправу над українським народом, пам’ятати, щоб ніколи в майбутньому не повторилося таке лихо.

Меморіальні заходи проводяться як в Україні, так і за її межами. Щорічно у цей день проводиться Всеукраїнська акція «Запали свічку пам’яті». Тож, запалімо й ми свою свічку пам’яті на знак поваги, болю за тих, хто пішов у небуття, і тих, хто пережив це жахіття та вижив.

«Прошу, у серці запаліть

Скорботи полум’я священне

Та крізь століття пронесіть

Сльозу безвинно убієнних!»

Кафедра соціально-гуманітарних і правових дисциплін має сподівання, що такі науково-навчальні заходи сприятимуть вивченню історії України, поширенню інформації про насилля та злочини проти людства, учинені комуністичним тоталітарним режимом, збереженню та вшануванню пам’яті про жертв Голодомору, який призвів до багатомільйонних людських втрат та вихованню у студентської молоді патріотизму.

Зазначимо, що на офіційному сайті Українського інституту національної пам’яті розміщено інформаційні матеріали та книги-каталоги тематичних виставок, які можна знайти за покликаннями:

• КОРИСНІ ІНТЕРНЕТ-ПОСИЛАННЯ:

• 1.Електронний архів Голодомору: зведений реєстр архівних документів:http://www.archives.gov.ua/Sections/Famine/Publicat/

• 2.Спеціальний проект сайту “Історична правда” – “Голодомор 1932-1933”: http://www.istpravda.com.ua/themes/holodomor/

• 3. Сайт Голодомор 1932-1933 Харківська область: http://www.golodomor.kharkov.ua/

• 4.Голодомор 1932 – 1933 рр. Опис колекції документів ГДА Служби безпеки України на офіційному сайті СБУ:  http://www.sbu.gov.ua/sbu/control/uk/publish/article?art_id=49757&cat_id=53076

• 5.Розділ офіційного сайту Державного комітету архівів України: http://www.archives.gov.ua/Sections/Famine/

• 6.Сайт Українського інституту національної пам’яті:https://old.uinp.gov.ua/holodomor-commemoration-news

• 7.Український науковий інститут Гарвардського університету. Проект. Мапа. Великий голод:  http://gis.huri.harvard.edu/the-great-famine/about-the-great-famine-project.html

• 8.Спеціальний розділ офіційного веб-порталу Державного комітету архівів України, присвячений Голодомору:  http://www.archives.gov.ua/Sections/Famine/index.php

• 9.Пам’ятники жертвам Голодомору в Україні: http://www.holodomor-monuments.org

• 10.Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні в Києві : http://www.memorialholodomors.org.ua

• 11.Голодомор 1932 – 1933 рр. Харківська область : http://www.golodomor.kharkov.ua/

• 12.Веб–сайт Геноцид Голодом: http://www.holodomoreducation.org/index.php/id/158/lang/ua

• 13.Енциклопедія голодомору 1932-1933 років в Україні: http://www.history.org.ua/?discussion&nazva=_enhld_

• Фільм «Гіркі жнива» (пароль: pumpkin-orange)

• Візуальні матеріали "Голодомор 1932–1933 – геноцид Українського народу"

• Фотодокументальна виставка «Спротив геноциду»

• Серія плакатів «Люди правди»

• Каталог виставки «Спротив геноциду»

• Відеоматеріали

• Серія відеороликів «Голодомор – помста за свободу»

• Документи іноземних країн і міжнародних організацій щодо Голодомору в Україні

• Геоінформаційна система: «Голодомор 1932–1933 років в Україні»

 

Кандидат історичних наук, доцент М.В.  Костюк

Останні новини

Засідання круглого столу з надання першої медичної допомоги при пораненні в результаті військових дій та отриманих травм, що можуть бути у повсякденному життіЧитати повністю

Засідання круглого столу з надання першої медичної допомоги при пораненні в результаті військових дій та отриманих травм, що можуть бути у повсякденному житті

Читати повністю

Всі новини